language
film restoration

"Lalka", czyli iluzja miłości

2019/09/15

 "Lalka" (1968) w reż. Wojciecha Hasa to z epickim rozmachem zekranizowana powieść Bolesława Prusa o tym samym tytule. "Lalka" opowiada dzieje nieodwzajemnionej miłości zamożnego kupca Stanisława Wokulskiego do Izabelli Łęckiej – pięknej, ale zepsutej arystokratki ze zubożałej szlachty. Ślepo zakochany Wokulski widzi w Łęckiej ucieleśnienie swoich marzeń i ideałów. Postanawia wszystkie swoje działania podporządkować zdobyciu jej serca.

Fixafilm miała przyjemność wykonać rekonstrukcję cyfrową, korekcję barwną oraz mastering.

Prace nad filmem "Lalka" zostały zlecone przez Studio Filmowe TOR w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” i współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2010 OŚ Priorytet nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” Poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.  

 
 

Dzieła Parajanova na 57. New York Film Festival

2019/09/08

 Zrekonstruowane przez Fixafilm dzieła Sergieja Parajanova można podziwiać podczas 57. NYFF, który odbywa się w dniach 27 września – 13 października w Nowym Jorku. Miłośnicy kina Parjanova mogą zobaczyć Kijowskie freski (1966), Hakob Hovnatanyan (1967) oraz Arabesques on the Pirosmani(1986), które będą pokazywane w ramach sekcji Revivals.

Oryginalne taśmy filmowe wszystkich filmów w porozumieniu z władzami i instytucjami Armenii, Gruzji i Ukrainy sprowadziła do Polski Fixafilm. Rekonstrukcja tytułów pokazywanych podczas NYFF to owoc współpracy Fixafilm z Narodowym Centrum Kina Yerevan w Armenii oraz Kino Klassika w ramach projektu the Hamo Bek-Nazarov.

Siergiej Parajanov był radzieckim reżyserem ormiańskiego pochodzenia uznawanym za jednego z najwybitniejszych twórców kina w XX wieku. Przez wiele lat był politycznie prześladowany i więziony za głoszone przez siebie poglądy i niezależność artystyczną. Dziś jego dorobek jest źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców.
 

 
 

„Oszołomienie” już po rekonstrukcji

2019/08/12

 II wojna światowa i okupowana Warszawa. W tych realiach rozgrywa się akcja filmu pt. „Oszołomienie” (1988) w reż. Jerzego Sztwiertni. Film opowiada o losach małżeństwa aktora i tancerki - Władysława i Jadzi Czerkańskich. Główny bohater zostaje postawiony przed wyborem – zaniechać pracy w zawodzie aktora lub zgodzić się na współpracę z hitlerowskim okupantem. Wybór wydaje mu się oczywisty do momentu, gdy coraz trudniej utrzymać mu dom i żonę uzależnioną od narkotyków. W tym samym czasie Jadzia kierując się narkotykowym głodem nie ma takich dylematów, co doprowadza do tragedii małżonków.

Zespół Fixafilm miał przyjemność wykonać rekonstrukcję cyfrową obrazu filmu „Oszołomienie”. Materiał filmowy został przez nas poddany również korekcji barwnej obraz masteringowi.

Prace nad filmem „Oszołomienie” zostały zlecone przez Studio Filmowe ZEBRA w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” i współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2010 OŚ Priorytet nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” Poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.  

 
 

Kolor Granatu Paradżanowa na GAIFF

2019/07/17

 Pomiędzy 8 a 12 lipca w Armenii można było podziwiać Temple of Cinema #1: Sayat Nova outtakes - wyjątkową instalację, składającą się z ponad trzech godzin materiałów z filmu "Kolor Granatu" (1969) w reż. Siergieja Pardżanowa.

Temple of Cinema #1: Sayat Nova outtakes to wspólny projekt Narodowego Centrum Kina w Armenii oraz Fixafilm.

Instalacja po raz pierwszy została zaprezentowana w ramach Art Directions strand podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie 2019 (IFFR). W Armenii instalację pokazano w Erywaniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Apricot (GAIFF).

Instalacja znajdowała się w foyer erywańskiego Kina Ararat, które było zamknięte dla publiczności od prawie 30 lat. Temple of Cinema #1: Sayat Nova outtakes była wyjątkową okazją, aby doświadczyć niezwykłego dziedzictwa zarówno kina, jak i architektury Armenii.
 

 
 

Przemierzając świat autostopem, czyli „Podróż za jeden uśmiech”

2019/06/26

 Podróż z Krakowa na Hel może okazać się wielką przygodą. Tak było w przypadku dwóch nastoletnich chłopców - Dudusia i Poldka, którzy w filmie w reż. Stanisława Jędryki „Podróż za jeden uśmiech” (1972) wyruszyli w samotną eskapadę z południa Polski nad Bałtyk.

Rzecz z pozoru prosta urosła do rangi wielkiej przygody, gdy zgubienie pieniędzy przyszykowanych na bilety pociągowe, zmusiło ich do obrania alternatywnej formy transportu. Duduś i Poldek zdecydowali się wyruszyć autostopem. Pokonanie ponad 500 kilometrów dzielących ich od matek zaowocowało licznymi nowymi znajomościami i niesamowitymi perypetiami.

Zespół Fixafilm miał przyjemność wykonać rekonstrukcję cyfrową obrazu filmu „Podróż za jeden uśmiech”. Materiał filmowy został przez nas poddany również korekcji barwnej obraz masteringowi.

Prace nad filmem „Podróż za jeden uśmiech” zostały zlecone przez Studio Filmowe KADR w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” i współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2010 OŚ Priorytet nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” Poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.  

 
 

„Hakob Hovnatanyan” Paradżanowa na kinowym ekranie!

2019/03/21

Już 22 marca w londyńskim National Potrait Gallery odbędzie się kinowy pokaz filmu Siergieja Paradżanowa pt. „Hakob Hovnatanyan” (1967), zrekonstruowanego przez specjalistów Fixafilm w efekcie współpracy z Narodowym Centrum Kina w Armenii i Fundacją Kino Klassika w Wielkiej Brytanii. W ramach wspólnego projektu pod nazwą Hamo Bek-Nazarov planowane jest poddanie rekonstrukcji także kolejnych dzieł tego artysty.

„Hakob Hovnatanyan” to opowieść o twórczości XIX- wiecznego malarza portretowego Hakoba Hovnatanyana. Paradżanow znany ze swojego ekstrawaganckiego stylu, ukazuje dzieła Hovnatanyana nie całościowo, lecz skupiając się na fragmentach obrazów. Z kolei w drugiej połowie filmu dokumentalnego możemy zobaczyć historyczne centrum Tbilisi, w którym mieszkał Hovnatanyan i gdzie dorastał sam reżyser.

Warto zaznaczyć, że „Hakob Hovnatanyan” powstał na krótko przed najbardziej znanym dziełem Paradżanowa - „Kolorem Grantu”, w którym możemy zobaczyć w pełnym rozkwicie, tak ceniony przez miłośników kina, indywidualny styl artysty.

Siergiej Paradżanow był radzieckim reżyserem ormiańskiego pochodzenia uznawanym za jednego z najwybitniejszych twórców kina w XX wieku. Przez wiele lat był politycznie prześladowany i więziony za głoszone przez siebie poglądy i niezależność artystyczną.  

 
 

Fixafilm opracowała autorską metodę usuwania efektu dufaycolor

2019/03/01

Zespół ekspertów Fixafilm miał przyjemność zająć się rekonstrukcją cyfrową, korekcją barwną i masteringiem filmu „Calling Mr. Smith”. Jest to jeden z nielicznych kolorowych filmów z okresu wojennego.

Efekt koloru w filmie uzyskano przez zastosowanie techniki dufaycolor. To technika, która polega na umieszczeniu na taśmie filtra à la mozaika z liniami w kolorze czerwieni, zieleni i niebieskiego. Następnie materiał ten był ponownie fotografowany. Efektem było otrzymanie filmu w kolorze, jednak poszatkowanego trójbarwnymi liniami.

Wykorzystanie tej techniki w filmie jest dużym problemem dla jego projekcji na współczesnych cyfrowych odtwarzaczach – na materiale można wtedy dostrzec prążki Moiré – pionowe gęsto osadzone linie przecinające ekran. Użyta w filmie technika dufaycolor postawiła przed Fixafilm wyzwanie rekonstrukcyjne. Niestety, ale zastosowany zabieg nie pozwalał na poddanie filmu typowemu procesowi. Specjalnie dla tego trudnego przypadku specjaliści Fixafilm opracowali autorską metodę usunięcia tego efektu z materiału filmowego, co pozwoliło na jego rekonstrukcję.

„Calling Mr. Smith” to propagandowy film dokumentalny stworzony w 1943 roku przez małżeństwo Themersonów na zamówienie Biura Filmowego Ministerstwa Informacji i Dokumentacji Rządu RP w Londynie. Film miał na celu uświadomienie Brytyjczyków o zbrodniach popełnianych przez nazistów na podbitych narodach. W „Calling Mr. Smith” nacisk położony jest w szczególności na wyniszczanie kulturowe okupowanych krajów. 

 W dokumencie animacje przeplatają się z oryginalnymi materiałami filmowymi z okresu wojennego. Animowane fragmenty zostały zrealizowane na specjalnym stole do zdjęć trikowych przy użyciu ręcznie wykonanych przeźroczy. W warstwie dźwiękowej możemy usłyszeć muzykę klasyczną: ChopinaBacha Szymanowskiego.

 
 

„Usłyszycie mój krzyk” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie

2019/01/30

Podczas tegorocznego IFFR, który odbywa się w dniach 23 stycznia - 3 lutego, zaplanowano dwa pokazy filmu dokumentalnego Macieja Drygasa pt. „Usłyszycie mój krzyk” (1991). Fixafilm miała przyjemność wykonać jego remastering, korekcję barwną oraz mastery.

Film opowiada o wydarzeniach z 8 września 1968, kiedy to Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie X-lecia w Warszawie. Był to protest przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki. Niestety polskie i światowe media długo milczały na temat zajścia, a polskie władze komunistyczne robiły wszystko by zatuszować całą sprawę.

Dopiero po wielu latach udało się nagłośnić to wydarzenie i przesłanie, które pozostawił po sobie Siwiec: „Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!”.

W 1991 roku reżyser Maciej Drygas zdecydował się przywrócić historię Ryszarda Siwca światu, tworząc dokument pt. „Usłyszycie mój krzyk”. Wykorzystał w nim siedmiosekundowe nagranie płonącego Siwca, które zachowało się w Polskiej Kronice Filmowej.

Należy nadmienić, że pośmiertnie Ryszard Siwiec został uhonorowany jednymi z najwyższych polskich, czeskich i słowackich odznaczeń, a ulice Warszawy i czeskiej Pragi nazwano jego imieniem. 

 
 

„Kto napisze naszą historię” na ekranach kin całego świata!

2019/01/25

 Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada w najbliższą niedzielę - 27 stycznia, zostanie uczczony światową projekcją fabularyzowanego dokumentu pt. „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman. Film zostanie pokazany w 44 krajach i w 8 językach. Widzowie z Polski także będą mieli możliwość wybrania się na pokaz. Pełna list kin i seansów dostępna jest tutaj: http://whowillwriteourhistory.com/1-27-event-screenings/


„Kto napisze nasza historię” to wyjątkowy film o konspiracyjnej działalności organizacji Oneg Szabat, która dokumentowała życie społeczności żydowskiej w warszawskim gettcie i późniejszą jej zagładę. Setki tysięcy listów, zdjęć, relacji i wspomnień zakopanych głęboko pod ziemią w metalowych puszkach - to spuścizna jaką po sobie zostawili, nie chcąc aby świat zapomniał o nich i o dokonanej zbrodni. Stworzone przez Oneg Szabat archiwum stało się jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o losie mieszkańców getta. Do dziś odnaleziono zaledwie dwie trzecie ukrytych dokumentów.

„Kto napisze naszą historię” składa się z części fabularnej, która jest ekranizacją książki o tym samym tytule, wywiadów z historykami oraz z archiwalnych ujęć filmowych poddanych rekonstrukcji przez Fixafilm. Fixafilm podjęła się również wykonania przy tym projekcie bardzo skomplikowanej korekcji barwnej oraz compositingu kilkudziesięciu ujęć greenscreenowych.

Producentem wykonawczym całego przedsięwzięcia jest Nancy Spielberg. Swojego głosu na potrzeby filmu użyczyła trzykrotnie nominowana do Oscara Joan Allen i zdobywca Oscara Adrien Brody.

„Kto usłyszy nasza historię” to polsko-amerykańska koprodukcja, przy której współpracowało amerykańskie Kathadin Production oraz polski Match&Spark.

Więcej o filmie przeczytasz tutaj: http://whowillwriteourhistory.com 

 
 

Dzieła Siergieja Paradżanowa na IFFR 2019

2019/01/22

 Kijowskie Freski, Hakob Hovnatanian, Arabesques On The Pirosmani Theme oraz niewykorzystane w filmie sceny “Koloru Granatu” w reż. Siergieja Paradżanowa będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, który odbędzie się w dniach 23 stycznia – 3 lutego.

W ZSRR praktyką było niszczenie taśm filmowych w celu pozyskania z nich kryształków srebra. Udało się jednak ocalić 12 godzin materiałów do filmu „Kolor Granatu” (1968) w reż. Siergieja Paradżanowa. Materiały te nie weszły do finalnej wersji filmu, ani nie zostały poddane obróbce montażowej i rekonstrukcji. 3 godziny wybranych materiałów będzie można zobaczyć na wystawie w kościele Arminius w Rotterdamie. Poszczególne fragmenty nagrań będą wyświetlane na 24 ekranach o różnych rozmiarach. W ten sposób twórcy wystawy Temple of Cinema # 1: Outsakes Sayat Nova pragną jak najlepiej oddać artystyczną wizję Paradżanowa.

WARTO ZOBACZYĆ

Podczas IFFR 2019 będzie można również zobaczyć trzy inne krótkometrażowe zrekonstruowane przez Fixafilm filmy tego reżysera: Kijowskie Freski (1965), Hakob Hovnatanian (1967) oraz Arabesques On The Pirosmani Theme (1985). Oryginalne taśmy filmowe wszystkich filmów sprowadziła do Polski Fixafilm w porozumieniu z władzami i instytucjami Armenii, Gruzji i Ukrainy. Filmy zostały następnie poddane skanowaniu, rekonstrukcji, korekcji barwnej oraz zostały zremasterowane.

OCALMY PRZED ZAPOMNIENIEM

Pokaz dzieł Paradżanowa na IFFR to nie tylko uznanie dla dorobku reżysera i przybliżenie jego filmografii szerszej publiczności, ale również zwrócenie uwagi na potrzebę troski i podjęcia działań w celu zachowania dorobku filmowego dawnych państw ZSRR poprzez stworzenie repozytorium. Towarzyszyć mu będzie sympozjum, podczas którego głos zabierze Daniel Bird – inicjator rekonstrukcji dzieł Paradżanowa, Valerie Pozner – francuski specjalista z zakresu sowieckiej i rosyjskiej kinematografii, James Steffen – amerykański historyk kina i autor książki The Cinema of Parajanov , Zaven Sarsgyan – założyciel Muzeum Paradżanowa oraz Levon Abrahamyan – entograf i aktor Paradżanowa.


W ŚWIECIE PARADŻANOWA

„Kolor Granatu”, którego niepublikowane sceny będzie można obejrzeć podczas IFFR, to dokumentalny film o poecie Sayata Novy, który po śmierci swojej ukochanej wstępuje do klasztoru. Film opowiedziany jest za pomocą malarskich sekwencji ujęć opatrzonych wierszami poety. Całość wypełniona jest licznymi alegoriami i symbolami. Poprzez wykorzystanie w filmie elementów architektury sakralnej, kultury i sztuki Armenii Paradżanow stara się przybliżyć widzom duchowe dziedzictwo Ormian. Poszczególne etapy życia bohatera filmu widzowie mogą śledzić za pomocą krótkich scenek pokazywanych prawie zawsze z tej samej perspektywy, co tworzy wrażenie śledzenia biegu wydarzeń jak przez dziurkę od klucza.

 Siergiej Paradżanow był radzieckim reżyserem ormiańskiego pochodzenia uznawanym za jednego z najwybitniejszych twórców kina w XX wieku. Przez wiele lat był politycznie prześladowany i więziony za głoszone przez siebie poglądy i niezależność artystyczną. 

 
 

Requiem – realizm magiczny po polsku

2018/11/10

 Jest nam miło oznajmić, że mieliśmy przyjemność poddać rekonstrukcji cyfrowej film „Requiem” w reż. Witolda Leszczyńskiego z 2001 roku. Eksperci Fixafilm wykonali także jego korekcję barwną oraz mastering.

„Requiem” to poetycki obraz polskiej wsi w bajkowy sposób uchwycony na zdjęciach przez operatora Zbigniewa Wichłacza. Bohaterem filmu jest Bartłomiej, który wygłasza mowy pożegnalne (rekomendacje) podczas lokalnych pogrzebów, zapadające głęboko w pamięć i serca zebranym. Czując zbliżający się kres życia, Bartłomiej postawia znaleźć godnego następcę na swoje miejsce.

„Requiem” rzeczywistość przetkana jest elementami magicznymi, życie przenika się ze śmiercią. Jest to opowieść o tym, że nie ma ucieczki przed śmiercią. Jednak daje nam ona nadzieję. Bowiem jeśli każdy z nas przeżył swoje życie dobrze, nie ma potrzeby byśmy potrzebowali rekomendacji by przekroczyć rajskie bramy.

Najlepiej istotę filmu oddają słowa reżysera: "To film o urodzie świata, o miłości i śmierci, o czułości i brutalności". Zachęcamy wszystkich do obejrzenia dzieła już po rekonstrukcji cyfrowej.

Rekonstrukcja filmu „Requiem” została zlecona przez Studio Filmowe ZEBRA w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” i współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2010 OŚ Priorytet nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” Poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. 

 
 

„Bariera”, czyli rzecz o życiu wbrew schematom

2018/10/29

 Może by tak porzucić życie studenta i wiążące się z tym ideały? Postawić na życie w bogactwie, piękne kobiety i drogie, szybkie samochody? Taką decyzję podjął główny bohater w filmie w reż. Jerzego Skolimowskiego pt. „Bariera” z 1966 roku. "Kiedy brałem stypendium, sprzedawałem się państwu. Teraz mogę sprzedać się komu chcę!".

Główny bohater decyduje się zrealizować swoją wizję życia, a symboliczną barierą staje się dla niego posiadanie samochodu – w ówczesnych czasach luksusu jedynie dla wybranych. „Była taka ankieta: Twoje największe marzenie. To ja wtedy napisałem, moje marzenie to rekord. Co najmniej opel rekord”.

Co więcej, w filmie posiadanie samochodu lub jego brak urasta do rangi symbolicznego podziału pokoleniowego: na stare pokolenie - z pięknymi życiorysami i bagażem doświadczeń, także tych wojennych, i młode - pokolenie ludzi bezideowych. Bohater jest zdeterminowany by pokonać hermetyczną barierę wieku, pieniądza, konwencji i hierarchii oddzielającą go od „lepszego” życia. Do czasu, gdy na swojej drodze spotyka kobietę o odmiennym spojrzeniu na życie i przychodzi mu pod jej wpływem zrewidować swoje poglądy.

„Bariera” Skolimowskiego to film po brzegi wypełniony alegoriami, symbolami, kontekstami i nawiązaniami do innych filmów reżysera. Jest to dramat psychologiczny doskonale ilustrujący kompleksy powojennego pokolenia. Warto dodać, że za swoje dzieło Skolimowski otrzymał w 1966 roku nagrodę Grand Prix na festiwalu w Bergamo.

Zespół specjalistów z Fixafilm miał zaszczyt wykonać przy tym projekcie rekonstrukcję obrazu, korekcję barwną i mastering.

Prace nad „Barierą” zostały zlecone przez Studio Filmowe TOR w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” i współfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2010 OŚ Priorytet nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego” Poddziałanie nr 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. 

 
 

Zakończyliśmy rekonstrukcję serialu Tygrysy Europy!

2018/09/27

 Tygrysy Europy w reż. Jerzego Gruzy to 11-odcinkowy serial opowiadający o polskim kapitalizmie w czasie jego największego rozkwitu. Reżyser ukazując od kulis świat dorobkiewiczów z humorem portretuje ich kompleksy, butę, gafy i snobizm. Bowiem ich środowisko oprócz gigantycznych fortun wykształciło również własny model kultury pełnej prymitywizmu i intelektualnego ubóstwa. Pozbawieni przywilejów i bogactwa, które posiedli niekoniecznie w uczciwy sposób, nic by sobą nie reprezentowali.

Serial Tygrysy Europy to kolejny projekt, nad którym pracował zespół Fixafilm na zlecenie Telewizji Polskiej. W trakcie prac wykonaliśmy pełną rekonstrukcję obrazu, korekcję barwną oraz mastering.

 
 

„Kto napisze naszą historię”, czyli wyzwanie korekcyjne dla Fixafilm

2018/09/09

 Zbyt skomplikowane? Niemożliwe do wykonania? Nie dla ekspertów z Fixafilm! Mieliśmy zaszczyt wzięcia udziału w powstaniu fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman. Producentem wykonawczym całego przedsięwzięcia była Nancy Spielberg, film to polsko-amerykańska koprodukcja, przy której współpracowało amerykańskie Kathadin Production oraz polski Match&Spark.

W tej produkcji podjęliśmy się wykonania nietypowej i bardzo skomplikowanej korekcji barwnej. Nasza doświadczona kolorystka, Gosia Grzyb, nie tylko dostosowała materiał filmowy tak, aby imitował oryginalne kolorowe źródła z okresu wojennego, ale również postarzyła cyfrowo współczesne materiały filmowe. Ponadto nasz zespół wykonał rekonstrukcję archiwalnych ujęć oraz opracował wywiady realizowane na greescreenach.

Film Grossman powstał w oparciu o książkę o tym samym tytule, autorstwa Samuela Kassowa. Opisał on w niej konspiracyjną działalność organizacji Oneg Szabat, która dokumentowała życie społeczności żydowskiej w warszawskim gettcie i - ostatecznie - jej eksterminację. Setki tysięcy listów, zdjęć, relacji i wspomnień zakopanych głęboko pod ziemią w metalowych puszkach - to spuścizna jaką po sobie zostawili, nie chcąć aby świat zapomniał o nich i o dokonanej zbrodni. Stworzone przez Oneg Szabat archiwum stało się jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o losie mieszkanców getta. Do dziś odnaleziono zaledwie dwie trzecie ukrytych dokumentów.

Dzięki filmowi Grossman możemy wrócić do tamtych wydarzeń. Film składa się z części fabularnej, która jest ekranizacją książki, wywiadów z historykami oraz z archiwalnych ujęć filmowych poddanych rekonstrukcji przez Fixafilm.

 
 

Boża Podszewka – filmowa saga rodzinna już po rekonstrukcji!

2018/08/20

 Boża Podszewka w reż. Izabelli Cywińskiej to serialowa opowieść o losie polskiej rodziny na Wileńszczyźnie w początkach XX wieku. Na tle sagi rodziny Jurewiczów mamy możliwość poznania realiów tamtych czasów. Boża Podszewka przenosi nas w świat zubożałych szlachciców, podupadłych dworków, filozofów i znachorów oraz ówczesnych mieszczańskich realiów. Przez 15 odcinków serialu śledzimy losy głównej bohaterki – Maryśki, która nieustannie mierzy się z brakiem akceptacji i odrzuceniem ze strony bliskich i otoczenia.

Co ciekawe, serial powstał na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz o tym samym tytule. Jest to fabularyzowany zapis wspomnień pisarki o własnej matce.

W ramach współpracy z Telewizją Polską Fixafilm miała przyjemność zrekonstruować 15 odcinków Bożej Podszewki. Nas zespół ekspertów wykonał rekonstrukcję cyfrową obrazu, korekcję barwną oraz mastering. 

 
 

Armeńsko – polska współpraca przy rekonstrukcji filmu pt. „Hakob Hovnatanyan”

2018/08/16

 Miło nam oznajmić, że Fixafilm miała zaszczyt współpracować z Narodowym Centrum Kina Yerevan w Armenii oraz Kino Klassika w Wielkiej Brytanii przy projekcie rekonstrukcji filmu dokumentalnego pt. „Hakob Hovnatanyan” w reżyserii Sergei Parajanova. To zarazem pierwszy film poddany rekonstrukcji w ramach the Hamo Bek-Nazaov - projektu współpracy Fixafilm z Narodowym Centrum Kina Yerevan w Armenii.

Film opowiada o twórczości XIX- wiecznego malarza portretowego Hakoba Hovnatanyana. Parajanov znany ze swojego ekstrawaganckiego stylu, ukazuje dzieła Hovnatanyana nie całościowo, lecz skupiając się na fragmentach obrazów. W drugiej połowie filmu dokumentalnego Parajanov przedstawia historyczne centrum Tbilisi, w którym mieszkał Hovnatanyan i gdzie dorastał sam reżyser.

Warto zwrócić uwagę, że powyższe dzieło Parajanova powstało w niedługim czasie przed filmem „Kolor Granatu”, który był kontynuacją oryginalnych środków artystycznych wykorzystanych w filmie o Hovnatanyana.

Zespół ekspertów z Fixafilm wykonał skanowanie, rekonstrukcję cyfrową obrazu, korekcję barwną oraz mastering. 

 
 

Fixafilm na Arri Archive Workshop

2018/06/18

 Dwóch przedstawicieli Fixafilm – Łukasz Ceranka i Piotr Jędruszczak – reprezentowali nas podczas tegorocznego Arri Archive Workshop w Monachium - jednej z największych europejskich imprez skierowanych do specjalistów z dziedziny rekonstrukcji cyfrowej.

Podczas Arri szef Działu Rekonstrukcji Fixafilm Łukasz Ceranka miał przyjemność wygłosić prelekcję o tym jak dokładna powinna być rekonstrukcja materiału filmowego, uwzględniając jej koszty i możliwości ludzkiego oka. Jego wystąpienie zostało bardzo ciepło przyjęte, a pytaniom od widowni nie było końca. 

 
 

FINAŁ I EDYCJI WARSZTATÓW CYFROWEJ REKONSTRUKCJI OBRAZU

2017/10/31

27 października zakończyły się I warsztaty cyfrowej rekonstrukcji obrazu organizowane przez Fixafilm. Na spotkaniu podsumowującym uczestnicy obejrzeli dwie etiudy filmowe, nad których rekonstrukcją pracowali przez ostatnie dwa tygodnie. Po każdej z nich toczyła się burzliwa dyskusja. Jednak prawdziwą wisienką na torcie okazało się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim i pokaz filmu Iluminacja. Na zakończenie każdy absolwent warsztatów otrzymał dyplom, potwierdzający jego udział w szkoleniu.

REKO-ZAKRĘCENI
Minione trzy tygodnie dla uczestników warsztatów były istnym szaleństwem. Rzuceni na głęboką wodę poznawali tajniki rekonstrukcji podczas wykładów ze specjalistami z WFDiF, FINA, CRF, TPS, Ronin Studio, Media Inventions oraz Fixafilm. Następnie mogli zmierzyć się z rekonstrukcją cyfrową w praktyce. Zadanie to było dla nich tak pasjonujące, że wielokrotnie tracili rachubę czasu, pomijając przerwy w zajęciach czy zostając choćby na 5 minut dłużej by dokończyć pracę nad ujęciem. Warsztaty dały uczestnikom nowe możliwości rozwoju, a po zetknięciu się z cyfrową rekonstrukcją wielu z nich chciałoby związać z nią swoją przyszłość.

NIE MÓWIMY KONIEC
W kuluarach dało się słyszeć, że nie żałują swojego udziału w warsztatach, a wręcz przeciwnie – z chęcią wzięliby w nich udział jeszcze raz. Choć był to wymagający czas zarówno dla uczestników, jak i wykładowców, dało się odczuć nutkę melancholii, że przygoda dobiega już końca.
Dla Fixafilm to jednak nie koniec podróży. Już 13 listopada rusza II edycja warsztatów, gdzie kolejnych 12 śmiałków zmierzy się ze sztuką rekonstrukcji cyfrowej.

WARSZTATY TO NASZ WSPÓLNY SUKCES
Organizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby jednak możliwa bez wsparcia finansowego Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz parterów wydarzenia, którym serdecznie dziękujemy.

Partnerzy: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny, Ronin Group Studio, Media Inventions s.c., ORKA, TPS Film Studio, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, PWSFTviT w Łodzi/ Łódzka Szkoła Filmowa, Szkoła Wajdy, Magazyn Filmpro, Fi:Re - Film Restoration Summit Film Restoration Summit - Warsaw 2017, Digital Image Restoration Workshops 2017, Fundacja Picturae Movens 

 
 

JAK TCHNĄĆ W OBRAZY DRUGIE ŻYCIE? - czyli Warsztaty Cyfrowej Rekonstrukcji Obrazu

2017/10/17

Trzy lokalizacje, dwunastu wykładowców z instytucji państwowych i prywatnych oraz zajęcia połączone z wizytami w pracowniach WFDiF oraz FINA - tak wyglądał początek pierwszej edycji Warsztatów Cyfrowej Rekonstrukcji Obrazu. 12 uczestników zakończyło już zajęcia z bloku teoretycznego. Teraz pod okiem doświadczonych rekonstruktorów przez dwa tygodnie będą się uczyć jak zdobytą wiedzę przełożyć na praktykę.

W części teoretycznej uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach m.in. z archiwizacji i digitalizacji materiałów, konserwacji taśm filmowych, rekonstrukcji dźwięku i obrazu, koloryzacji materiałów archiwalnych czy korekcji barwnej. Był to jednak raptem przedsmak tego, co czeka na uczestników warsztatów w drugim etapie.

Jeśli zainteresowały Cię warsztaty i chciałbyś w nich uczestniczyć, nic nie stoi na przeszkodzie. Do 20 października przyjmujemy zgłoszenia na edycję listopadową. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie fixafilm.pl w zakładce „warsztaty 2017”. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Partnerami warsztatów są: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteka Narodowa - Narodowy Instytut Audiowizualny, Ronin Group Studio, Media Inventions s.c., ORKA, TPS Film Studio, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, PWSFTviT w Łodzi/ Łódzka Szkoła Filmowa, Szkoła Wajdy, Magazyn Filmpro, Film Restoration Summit - Warsaw 2017, Fundacja Picturae Movens 

 
 

Klasyka włoskiego horroru ponownie na ekranach kin

2017/08/07

2 sierpnia podczas Fantasia International Film Festival w Montrealu odbyła się światowa premiera zrekonstruowanej wersji kultowej „Suspirii” w reż. Dario Argento. Rekonstrukcję cyfrową filmu wykonała Fixafilm.

„Suspiria” to film, który poddaje widzów nowemu doświadczeniu, gdzie emocje triumfują nad logiką. Zdjęcia pełne ekspresji, przesycone kolorami i przemocą oraz wyjątkowa ścieżka dźwiękowa wstrząsają odbiorcami docierając do ich podświadomości.

„Suspiria” opowiada historię Suzy Bannion – młodej amerykanki, która przyjeżdża do Wiednia, aby uczęszczać do najsławniejszej szkoły baletowej w mieście. Gdy tylko pojawia się na miejscu od razu odkrywa, że dzieją się tam dziwne i okropne rzeczy. Młode dziewczyny giną jedna po drugiej w strasznych okolicznościach, a instruktorka tańca, służące i dyrektorka zdają się nie dostrzegać niebezpieczeństwa. Zanurzona w surrealistycznym koszmarnym świecie magii, lęku i krwi próbuje odkryć tajemnicę tego miejsca.

 
 

73. Fiaf

2017/05/10

Tegoroczny 73. kongres FIAF (Międzynarodowej Feredacji Archiwów Filmowych) odbył się w Los Angeles w dniach 28 kwietnia - 3 maja. Gospodarzem było Archiwum Akademii Filmowej oraz Archiwum Filmowe i Telewizyjne UCLA. Tematem przewodnim były latynamerykańskie kino archiwalne, odbyło się również kilka projekcji zwiazanych z perłami kina hollywódzkiego.

Tradycyjnie, już po raz trzeci, byliśmy wystawcami podczas konferencji. Chcielibyśmy podziękować naszym gospodarzom za ciepłe przyjęcie i profesjonalną organizację wydarzenia.

 
 

Andrzej Żuławski: „Czysta klasyka – In memoriam"

2016/09/29

Andrzej Żuławski, jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów zmarł 17 lutego 2016 roku. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni uczcił pamięć twórcy „Na srebrnym globie” pokazami specjalnymi jego filmów oraz warsztatami z uczestnictwem współtwórców.

 

Podczas spotkania „Wizjoner i kaskader” Andrzej J. Jaroszewicz opowiadał o swojej współpracy z Andrzejem Żuławskim. Koncentrował się głównie na filmie "Na Srebrnym Globie", jako najbardziej skomplikowanego wizualnie, dodatkowo okraszonego niezwykłymi kostiumami i scenografią.

W spotkaniu wziął również udział kompozytor Andrzej Korzyński, aktor Andrzej Seweryn oraz Andrzej Łucjanek (Fixafilm), który opowiadał o technicznej stronie rekonstrukcji.

Pokazy odnowionych cyfrowo filmów Andrzeja Żuławskiego to wielkie wydarzenie, bo w licznych rozmowach z polskimi widzami często orientowałem się, że te filmy są wielu Polakom wciąż po prostu nieznane – dodaje Michał Oleszczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. - Rzadkie emisje telewizyjne, ograniczona dostępność wydań DVD, spowodowały, że twórca o światowej renomie nie jest dostatecznie znany w kraju swego pochodzenia. Kilka lat temu napisałem notatki programowe o wszystkich filmach Żuławskiego dla Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku i wówczas przekonałem się, jak wielką estymą cieszy się Żuławski wśród kinomanów z całego świata. Nasz przegląd jest po prostu hołdem dla artysty – jednego z największych, jakie miało polskie kino w całej swej historii.

 
 

Epickie kino litewskie po remasteringu

2016/08/29

 Każdy kraj ma swoje ukochane kino historyczne, pojawiające sie regularnie w telewizji i mające rzesze wiernych fanów. Dla nas do tego kanonu zaliczają się "Krzyżacy" czy "Pan Wołodyjowski", na Litwie jednym z takich filmów jest "Herkus Mantas", epicki dramat kostiumowy, opowiadający historię najbardziej znanego wodza Prusów, walczących z Zakonem Krzyżackim. Ta ponad dwugodzinna epopeja przenosi nas w czasy średniowiecznych bitew, bohaterskich czynów i prawdziwej przyjaźni. Film, nakręcony w 1972 roku, odniósł niezwykly sukces na okupowanej przez Sowietów Litwie, a sam Herkus i jego heroiczna walka z Zakonem Krzyżackim, stał się symbolem walki z komunistycznym reżimem.

Dla Lithuanian Film Center wykonaliśmy remastering, korekcję barwną oraz mastery tego niezwykłego filmu. Dziękujemy za zaufanie!

 
 

"Na srebrnym globie" ponownie w NYC!

2016/08/08

 Nowojorska re-premiera zrekonstruowanego przez Fixafilm "Na srebrnym globie", która odbyła się w lutym tego roku dzięki Film Society of Lincoln Center, nie przeszła bez echa! Olbrzymia ilość fanów na zimowym pokazie, kolejki do kas, szum w mediach - to wszystko doprowadziło do włączenia "Na srebrnym globie" do repertuaru kina w zeszłym tygodniu. Cieszy nas to również dlatego, że nie jest to lekki film który można obejrzeć pomiędzy zakupami a siłownią - wprost przeciwnie, wymaga skupienia, refleksji i czasu - czyli w pewnym sensie "towarów luksusowych" w dzisiejszym świecie.

Cykl pokazów dobiega własnie końca, pojawiły się wspaniałe recenzje w wielu prestiżowych magazynach, bilety na seanse były wyprzedane z wielodniowym wyprzedzeniem. Widzowie wychodzili z kin zachwyceni i oszołomieni światem wykreowanym przez Żuławskiego.

To własnie takie wiadomości dodają nam sił podczas tygodni spędzonych na doprowadzaniu obrazu do perfekcji!

Kilka recenzji:  

http://www.nytimes.com/2016/07/29/movies/on-the-silver-globe-review.html

http://www.newyorker.com/goings-on-about-town/movies/on-the-silver-globe

http://www.rogerebert.com/reviews/on-the-silver-globe-2016

http://www.screenslate.com/features/56

http://www.bkmag.com/2016/07/27/nyc-repertory-cinema-picks-july-27-august-2/?singlepage=1

https://mubi.com/notebook/posts/power-and-resistance-andrzej-zulawski-s-on-the-silver-globe

http://newyork.carpediem.cd/events/565583-on-the-silver-globe-by-andrzej-zulawski-at-elinor-bunin-munroe-film-center/

 
 

9. edycja Nagród PISF w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii"

2016/07/11

 Z dumą informujemy, że zostaliśmy nominowani do 9. edycji Nagród PISF w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" za "Rekonstrukcję cyfrową filmu Dzieje Grzechu w reż. Waleriana Borowczyka". Jest to już nasza czwarta nominacja w tej kategorii!


Dziękujemy Kapitule za to wspaniałe wyróżnienie! 

 
 

FIAF 2016

2016/07/05

Tegoroczny 72. kongres FIAF (Międzynarodowej Feredacji Archiwów Filmowych) odbył się w Bolonii w dniach 23-28 czerwca. Tematem przewodnim było zagadnienie rekonstrukcji cyfrowej, wieczystej archiwizacji oraz powiązanych tematów.

Po raz drugi w swojej historii FIAF został powiązany z festiwalem filmów archiwalnych Il Cinema Ritrovato - mieliśmy więc wspaniałą okazję nie tylko do dyskusji na interesujące nas jako firmę rekonstrukcyjną tematy, ale również do obejrzenia dzieł filmowych z całego świata.

Nie bez dumy możemy wspomnieć o tym, że w programie festiwalu znalazły się dwie pozycje zrekonstruowane przez Fixafilm! Uroczystą premierę miał meksykański film "El puño de hierro" z 1927 roku, którego rekonstrukcja została wykonana na zlecenie Filmoteca de la UNAM. Dodatkowo w sekcji dziecięcej zostały zaprezentowane krótkometrażowe filmy animowane, wykonane techniką poklatkową przez studio SE-MA-FOR w latach 50tych i 60tych.

Ale nie samymi premierami żyliśmy przez tydzień spędzony w Bolonii - występowaliśmy również w roli wystawców i to już po raz drugi! Tradycyjnie już nawiązaliśmy wiele interesujących kontaktów, które jak mamy nadzieję, zaowocują kolejnymi pokazami podczas przyszłorocznej edycji FIAF.

Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować naszym gospodarzom za gościnność i profesjonalne podejście. Uczestniczenie w konferencji było prawdziwą przyjemnością.

 
 

Kolaudacja wewnętrzna filmu "Danton" w reż. Andrzeja Wajdy

2016/06/17

Rekonstrukcja "Dantona", polsko-francuskiej koprodukcji w reżyserii Andrzeja Wajdy, była wspaniałym powodem do odwiedzin twórców w Fixafilm. Zawitał u nas Andrzej Wajda z żoną Krystyną Zachwatowicz oraz Igor Luther, operator znany ze swojej współpracy z Volkerem Schlöndorffem ("Blaszany bębenek", "Coup de grace", "Circle of deceit).

"Danton" to film kostiumowy dziejący się w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej, opowiadający o ostatnich chwilach życia głównego bohatera, oskarżonego o zdradę i ostatecznie ściętego. W rolach głównych wystąpił Gerard Depardieu oraz Wojciech Pszoniak.

 
 

"Scrubbers" - remastering

2016/05/06

Firma Watch Works ltd kolejny raz zaprosiła nas do współpracy - poprzednio wykonaliśmy wspólnie remastering 3 filmów z sekcji Jonathan Demme Presents: Made in Texas", które oficjalnie otworzyły amerykański festiwal SXSW 2015.

Tym razem zostaliśmy poproszeni o wykonanie remasteringu pełnometrażowego filmu "Scrubbers", wyprodukowanego w 1982 roku. Opowiada on historię brytyjskiego zakładu poprawczego i jego rezydentek, często pozbawianych praw rodzicielskich, nadużywających narkotyków czy alkoholu. Film poruszył również, często pomijany, problem przemocy wśród młodych dziewcząt.

Zakres prac obejmował cyfrowe czyszczenie, stabilizację, zarządzanie ziarnem oraz korekcję barwną materiału w możliwie jak najkrótszym okresie czasu. Remastering został wykonany dzięki programowi BFI UHF, mającemu za zadanie ułatwianie dostępu do legalnej kultury obywatelom Wielkiej Brytanii.

 
 

Archiwalne animacje SE-MA-FORa otrzymały drugie życie

2016/04/19

Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy wspaniałą informację - wygraliśmy przetarg na remastering 8 krótkometrażowych animacji wykonanych techniką poklatkową przez studio SE-MA-FOR w latach 60tych i 70tych. Były to zarówno animacje kukiełkowe, bywało że łączone ze zwykłym filmem, jak i eksperymentalne - wydzierane czy też wydrapywane. Jako że Fixafilm bardzo ceni filmy animowane - praca nad tym materiałem była prawdziwą przyjemnością!

Właścielem praw do tej kolekcji jest Filmoteka Narodowa, dla której wykonaliśmy już kiedyś remastering 5 przedwojennych filmów Nitro.

Animacje zostały poddane starannemu cyfrowemu oczyszczeniu oraz korekcji barwnej, odświeżeniu poddany został również dźwięk, w tym także przepiękna muzyka towarzysząca obrazowi.  

 
 

Remastering szwedzkich musicali - zakończony!

2016/03/20

 Mieliśmy przyjemność współpracować ze szwedzką firmą Shoot&Post nad remasteringiem dwóch musicali - "Stinsen brinner" oraz "Grisen i säcken". Obydwa tytuły powstały na przełomie lat 90' i momentalnie zostały określone mianem kultowych komedii! Zostaliśmy zaproszeni do współpracy ze względu na nasze doświadczenie w remasteringu wymagających materiałów wideo - zarówno pod względem czystości materiałów wyjściowych, podwyższania definicji - jak i korekcji barwnej. Rezultat jest doskonały, musicale otrzymały nowe życie - spisaliśmy się na medal!

Dla naszych klientów wykonaliśmy remastering (czyszczenie, zarządzanie ziarnem, usunięcie migotania), korekcję barwną, upscaling oraz mastery. 
Dziękujemy za zaufanie! 

 
 

Kolejny film w reżyserii Juliusza Machulskiego zrekonstruowany

2016/03/14

 Kolejny film w reżyserii Juliusza Machulskiego zrekonstruowany

Zakończyliśmy pracę nad rekonstrukcją filmu "V.I.P." w reżyserii kultowego Juliusza Machulskiego. Jak sam reżyser wspominał - chciał dla odmiany po gatunku komediowym, nakręcić film sensacyjny. Było to już nasze drugie, po "Kingsajzie", spotkanie z jego twórczością, nadzorowane przez Janusza Gauera, oryginalnego autora zdjęć. Co niestandardowe dla polskiego kina z tego okresu - cała scenografia i kostiumy są utrzymane w jednej palecie barw, współgrającej z jesiennymi plenerami Mazur i Warszawy.

W ramach naszych usług wykonaliśmy rekonstrukcję obrazu w rozdzielczości 2,5K, korekcję barwną oraz mastery.

Dziękujemy za zaufanie! 

 
 

Remastering filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego

2016/03/11

 Włodzimierz Puchalski (ur. 6 marca 1909 roku, zm. 19 stycznia 1979 roku) był jednym z pierwszych polskich filmowców-przyrodników, jest również autorem stwierdzenia "bezkrwawe łowy", odnoszącego się do fotografowania natury. Był autorem pierwszej w Polsce wystawy zdjęć przyrodniczych. Większość jego filmów jest wykonanych w technicze czarno-białej, między innymi ze względu na jego daltonizm. Jego największą miłością były ptaki, które były najczęstszym tematem jego dzieł.
 
Mieliśmy przyjemność wykonać remastering 4 jego filmów, w tym unikatowego kolorowego "Łabędziego jeziora".   
 

 
 

Repremiera "Na Srebrnym Globie" w Lincoln Center, NY

2016/02/24

 Spotkanie z dorobkiem Andrzeja Żuławskiego w Lincoln Center możemy uznać za zakończone... Spędziliśmy sześć i pół godziny z jego nieziemskimi, frenetycznymi i gwałtownymi filmami. Poznaliśmy wielu wiernych fanów, którzy przylecieli z drugiego końca USA, tylko po to, żeby doświadczyć jego twórczości na wielkim ekranie, w jakości i splendorze na jaki zasługiwała. Było dużo wzruszeń i łez, wspomnień, anegdot z planów zdjęciowych - ale też śmiechu!

Nic z tego nie mogłoby się udać, gdyby nie pomoc Daniela Birda, który zorganizował to wspaniałe wydarzenie, Andrzeja Jaroszewicza który służył bezcennymi radami podczas rekonstrukcji obrazu oraz Andrzeja Korzyńskiego, który opiekował się filmami od strony dźwiękowej.

I tylko jednej rzeczy żałujemy - że reżyser nie mógł być tutaj z nami... Na szczęście udało nam się zaprezentować finalną wersję "Na srebrnym globie" dwa tygodnie temu na domowym pokazie - Andrzej Żuławski był zachwycony efektem i tym, że wreszcie jego najbardziej oryginalne i epickie dzieło wygląda i brzmi tak, jak to sobie 40 lat temu wymarzył.

Jeszcze raz dziękujemy za niesamowitą przygodę, jaką była rekonstrukcja "Na Srebrnym Globie".

 
 

Taikon

2016/01/13

Dokument opowiadający o życiu romskiej pisarki i aktywistki Katriny Taikon. Film opowiada historię pierwszej działaczki na rzecz pozbawionych praw obywatelskich Romów w Szwecji, pokazuje również w jaki sposób Katrina stała się inspiracją dla całej generacji dzieci, wychowanych na książkach mówiących o życiu romskiej dziewczynki - Katitzi.

Wykonaliśmy korekcję barwną, rekonstrukcję ujęć archiwalnych oraz mastery.

 
 

Zakończyliśmy remastering filmu "Jausmai" z 1968 roku.

2015/08/18

 Prace nad remasteringiem litewskiego filmu fabularnego pt. "Jausmai", wyreżyserowanego przez duet Algirdas Dausa i Almantas Grikevicius w 1968, zostały zakończone. Jest to nasza druga rekonstrukcja wykonana na zlecenie Litewskiego Centrum Filmowego a nadzorowane przez Vidasa Grigoraitisa, głównego specjalisty w Departamencie Promocji, Informacji i Dziedzictwa Narodowego. 

Dla Lithuanian Film Centre wykonaliśmy remastering obrazu oraz korekcję barwną. Dziękujemy za zaufanie i czekamy na kolejne filmowe spotkania z litewskim kinem.

 
 

8. edycja Nagród PISF w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii"

2015/07/15

 Z dumą informujemy, że zostaliśmy nominowani do 8. edycji Nagród PISF w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" za "Cyfryzację klasyków dokumentu". Jest to już nasza trzecia nominacja w tej kategorii, pierwsza wspólnie z Filmoteką Narodową oraz Dubb Film Studio.

Dziękujemy Kapitule za to wspaniałe wyróżnienie!  

 
 

Remastering litewskiego filmu "Gražuolė" został zakończony!

2015/05/28

 Zakończyliśmy prace nad remasterigiem litewskiego filmu "Gražuolė" wyrezyserowanego przez  Arunasa Zebriunasa w 1969 roku. Odświeżenie obrazu zostało wykonane na zlecenie Litewskiego Centrum Filmowego a nadzorowane przez Vidasa Grigoraitisa, głównego specjalisty w Departamencie Promocji, Informacji i Dziedzictwa Narodowego.

Dla Lithuanian Film Centre wykonaliśmy remastering obrazu oraz korekcję barwną. Dziękujemy za zaufanie i liczymy na dalszą, owocną współpracę!

 
 

FIAF 2015 - Sydney i Canberra

2015/04/26

71. konferencja FIAF odbyła się w dniach 12-18 kwietnia 2015 w Sydney oraz Canberrze. Poruszała głównie problem praw autorskich w odniesieniu do archiwów filmowych oraz archiwaliów.

W tym roku delegaci Fixafilm uczestniczyli w konferencji nie tylko jako uczestnicy ale również jako wystawcy! Do ekipy z Polski dołączył również nasz przedstawiciel na Azję i region Pacyfiku - Peter Richards. Podczas konferencji udało się nawiązać wiele interesujących znajomości, promować polski model rekonstrukcji oraz zdobyć uwagę wielu filmotek z całego świata.

Dziekujemy szefowi National Film and Sound Archive of Australia - Michaelowi Loebensteinowi - za zaufanie, jakim nas obdarzył! 

 
 

Fixafilm w Texasie!

2015/03/29

 W dniach 13-22.03.2015 w Austin odbył sie jeden z największych festiwali muzyczno-filmowo-interaktywnych na świecie - SXSW. Mieliśmy zaszczyt zrekonstruować 3 filmy z sekcji "Jonathan Demme Presents: Made in Texas", które oficjalnie otworzyły festiwal.

Johathan Demme ("Silence of the Lambs", "Philadelphia", "Manchurian Candidate") oraz Richard Linklater ("Boyhood", "A Scanner Darkly", "Dazed and Confused", "School of Rock") uświetnili swoimi wystąpieniami pokaz premierowy, na którym filmy te zostały zaprezentowane po raz pierwszy od 30 lat. Ekipa Fixafilm, reprezentowana przez Gosię Grzyb, Łukasza Cerankę oraz Wojtka Janio, została skomplementowana za prace nad rekonstrukcją zarówno przez Demme jak i Linklatera, oraz owację od zachwyconych rekonstrukcją twórców oraz zgromadzonej widowni. 

 
 

100 BAFTA Moments: EE British Academy Film Awards

2015/02/05

 BAFTA Archive and Heritage we współpracy z naszym brytyjskim partnerem Watchmaker Films poddało procesowi digitalizacji ponad 100 godzin nagrań z ceremonii wręczania nagród BAFTA z ostatnich 40 lat. Spośród tej gigantycznej ilości materiału video, zespół archiwistów i historyków filmowych wybrał kilkanaście najbardziej znaczących dla światowego kina fragmentów, które są prezentowane w ramach projektu "100 BAFTA Moments".

Jesteśmy jedyną polską firmą, która została zaproszona do współpracy przy tym projekcie. Dla BAFTA wykonaliśmy szczegółowy cyfrowy remastering materiałów wideo pochodzących ze źródeł VHS oraz Betacam. Oprócz tego materiał poddany został korekcji barwnej oraz powiększony do rozdzielczości HD.

Fragmenty ceremonii pokazują chwile odbierania nagród przez znakomitych aktorów takich jak Jack Nicholson, Audrey Hepburn, Sean Connery, Kate Winslet, Juliette Binoche, Jodie Foster, Emma Thompson, Alan Rickman, Sir Anthony Hopkins i wielu innych.

Filmy można obejrzeć pod tym linkiem na oficjalnym kanale BAFTY.

Więcej o projekcie "100 Moments" - kliknij.

 
 

Repremiera "Medium"

2014/11/04

Andrzej Łucjanek w "Pytaniu na śniadanie" opowiada o rekonstrukcji cyfrowej filmu "Medium" w reż. Jacka Koprowicza, nawiązując do uroczystej repremiery która odbyła się wczoraj w Kinie Kultura. Pokaz uświetnili twórcy - w tym również operator Wit Dąbal, który wraz z Jerzym Zielińskim, był odpowiedzialny za wizualną stronę filmu. W tym znakomitym horrorze okultystycznym zagrała również plejada gwiazd - Władysław Kowalski, Michał Bajor, Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr oraz Jerzy Zelnik.

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/17502935/medium-klasyka-polskiego-horroru

Dodatkowo podczas festiwalu Camerimage 2014 (w dniu 18.11.2014) odbędą się wykłady Masterclass poświecone stronie wizualnej "Medium", poprowadzone przez Jacka Koprowicza i Jerzego Zielińskiego. Zapraszamy! 

 
 

Otrzymaliśmy nagrodę PISFu za rekonstrukcję"Popiołów"

2014/09/17

Marzenia się spełniają - podczas tegorocznej gali Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymaliśmy nagrodę w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" za rekonstrukcję filmu "Popioły" w reż. Andrzeja Wajdy. To najwyższe możliwe wyróżnienie w naszej branży, jesteśmy zaszczyceni i bardzo szczęśliwi. Chcielibyśmy podziękować również naszemu zespołowi, bez którego wygrana byłaby niemożliwa. 

 
 

39. Festiwal Filmowy w Gdyni

2014/07/18

 W tym roku odbędzie się 39. edycja Festiwalu Filmego w Gdyni. Na tegorocznym festiwalu zostaną zaprezenowane aż cztery filmy, przy których mieliśmy przyjemność pracować. Dwa z nich to tegoroczne debiuty, dla których wykonalismy mastering 4K w przestrzeni barwnej ACES:

- "Kebab & Horoscope" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka - Konkurs Główny.
- "Małe stłuczki" w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin - sekcja "Inne spojrzenie"

Oprócz tego pokazane zostaną dwie z naszych rekonstrukcji:

- "Kingsajz" w reżyserii Juliusza Machulskiego, sekcja "Czysta Klasyka"
- "U kresu drogi" w reżyserii Michała Waszyńskiego, sekcja "Skarby kina przedwojennego"

Zostaliśmy także nominowani do tegorocznej edycji Nagród PISF, w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii" za rekonstrukcję obrazu filmu "Popioły",w  reżyserii Andrzeja Wajdy. 

Do zobaczenia w Gdyni!

 
 

ARRI Archive Workshop 2014

2014/06/25

 Ekipa Fixafilm kolejny raz gościła na warsztatach ARRI Archive Workshop, odbywających się co roku w Monachium - tym razem przypadły na 2-3 czerwca 2014. Już po raz drugi członkowie zespołu prowadzili wykład, tym razem w składzie Łukasz Ceranka, Małgorzata Grzyb oraz Wojtek Janio.

Tegoroczna prezentacja dotyczyła procesu rekonstrukcji filmu Andrzeja Wajdy pt. "Popioły". Na przykładzie tego epickiego, trwającego 4 godziny dzieła, opowiadaliśmy o metodach łączenia materiałów różnej generacji (negatywów, duppozytywów, kopii dziennych etc), zarówno pod względem rekonstrukcyjnym jak i kolorystycznym.

Wykład okazał się być wielkim sukcesem - zwłaszcza prezentacja trailera filmu w oryginalnym formacie anamorficznym w rozdzielczości 4K.

Film "Popioły" został rekonstruowany na zlecenie Studia Filmowego Zebra w ramach projektu KinoRP. Wsparcia finansowego udzielił temu projektowi PKN Orlen oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 
 

FIAF 2014

2014/05/21

  Część zespołu Fixafilm odwiedziła 70-ty kongres FIAF, który odbył się w tym roku w Skopje. stolicy Republiki Macedonii. Temat tej jubileuszowej konferencji - "World War I – A Hundred Years On" - był niezwykle interesujący, uczestnicy zapoznawali się z unikatowymi, archiwalnymi materiałami dotyczącymi I Wojny Światowej. Tamtejsza Filmoteka przygotowała również wystawę zdjęć oraz wiele pokazów filmów dokumentalnych i fabularnych. 

 
 

Cyfryzacja klasyki dokumentów

2014/05/19

Współpracując z Wytwórnia Filmów Oświatowych wykonaliśmy remastering klasyki polskich filmów dokumentalnych. Opracowaniu cyfrowemu poddano dwanaście filmów autorstwa wybitnych polskich twórców współpracujących z Wytwórnią: Wojciecha Jerzego Hasa, Grzegorza Królikiewicza, Stanisława Kokesza, Piotra Szulkina, Romana Banacha, Wojciecha Wiszniewskiego, Bogdana Dziworskiego, Jacka Bławuta, Andrzeja Czarneckiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Krzysztofa Ptaka, Jacka Zygadły.

Do naszych zadań należało wykonanie remasteringu oraz korekcji barwnej, pod nadzorem Twórców.  

 
 

Premiera "Popiołów"

2014/03/11

W czwartek 26-go lutego odbyła się kolaudacja zrekonstruowanej wersji filmu "Popioły" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Projekt był niezwykle skomplikowany, ponieważ oryginalny negatyw został przemontowany i skrócony przez cenzurę, a wycięte fragmenty zniszczono. Ponadto w kilku miejscach, już na etapie pierwotnego montażu, użyto wykopiowań z kopii dziennych. Negatyw kamerowy prawdopodobnie uległ zniszczeniu na którymś etapie prac laboratoryjnych. Brakujące kilkadziesiąt minut zostało starannie uzupełnione duppozytywami.

Korekcja barwna, tej trwającej prawie cztery godziny epopei, odbyła się pod czujnym okiem znakomitego operatora i reżysera Andrzeja Kostenko. Kostenko nie tylko był operatorem kamery przy "Popiołach", ale również bliskim współpracownikiem i przyjacielem nieżyjącego już legendarnego operatora obrazu - Jerzego Lipmana ("Pokolenie", "Kanał", "Nóż w wodzie", "Gangsterzy i filantropi", "Pan Wołodyjowski"). Praca nad tak znakomitym i wysmakowanym wizualnie dziełem była prawdziwą przyjemnością dla naszej kolorystyki.

Wytężony, precyzyjny wysiłek naszego zespołu został doceniona przez samego Mistrza. Jesteśmy głęboko wdzięczni za zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni, mogąc kolejny raz zmierzyć się z rekonstrukcją filmu Andrzeja Wajdy. Dziękujemy!
 

 
 

"Kingsajz" zrekonstruowany!

2013/12/09

 W piątek odbyła się kolaudacja wewnętrzna rekonstrukcji filmu "Kingsajz". Swoją obecnością zaszczycił nas reżyser - Juliusz Machulski, oraz operator - Jerzy Łukaszewicz. Już niebawem odbędzie się oficjalna premiera, na której będziemy mogli podziwiać niesamowite wnętrza Szuflandii i jeszcze raz usłyszeć kultowe "Mydłem, dobijemy go mydłem!" w nowej, lepszej jakości.

 
 

"Mydłem! Dobijejmy go mydłem!"

2013/10/23

 Już niebawem będziemy mogli cieszyć się Szuflandią w nowej jakości dźwięku i obrazu! Kultowa komedia "Kingsajz", w reż. Juliusza Machulskiego, właśnie trafiła do naszej firmy, gdzie zostanie poddana procesowi rekonstrukcji cyfrowej. Na wrotkę i za nim!

 
 

Nagrody PISF - jesteśmy nominowani!

2013/07/25

Z dumą informujemy, iż zostaliśmy nominowani do tegorocznej edycji
Nagród PISF, w kategorii "Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii".
To dla nas wielkie wyróżnienie, zwłaszcza że nominacja dotyczy pierwszego roku naszej działalności. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. 

 
 

Kolaudacja "Polowania na muchy"

2013/07/04

W dniu dzisiejszym mieliśmy zaszczyt gościć w Fixafilm jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów - Andrzeja Wajdę. Mistrz dokonywał odbioru rekonstrukcji jednego ze swoich filmów - "Polowanie na muchy". Nadzór nad korekcją barwną sprawował Jerzy Łukaszewicz. 

 
 

ARRI Archive Workshop 2013 - "Digital Restoration Dilemmas"

2013/06/19

Nasza ekipa wróciła z warsztatów ARRI Archive Workshop 2013, które odbyły się w dniach 11-12 czerwca w Monachium. Jako jedyny partycypant z Polski Fixafilm miała szansę stanąć po drugiej stronie mównicy - Wojtek Janio i Łukasz Ceranka poprowadzili godzinny wykład pt. "Digital Restoration Dilemmas". Poruszyli wiele istotnych tematów - takich jak sposób odwzorowania ziarna filmowego na różnych skanerach, metody poprawnego kodowania filmów archiwalnych, wciąż nierozwiązany problem esencji oryginalnego looku filmu oraz kwestię udziału twórców w procesie rekonstrukcji.

Prezentacja udała się znakomicie, a samą informację przekazujemy z tygodniowym opóźnieniem, gdyż nasi specjaliści od razu wyruszyli do Oslo, gdzie na planie filmu fabularnego "Fucking Swedes" wdrażali nasz rewolucyjny system fixonset i doglądali pierwszych ujęć kręconych naszą nową kamerą Sony F55.

Ale o tym póżniej... :)

 
 

"Usłyszcie mój krzyk" w Tokio

2013/05/17

Nasz remaster filmu Macieja J. Drygasa "Usłyszcie mój krzyk" będzie pokazywany 31 maja w Tokio w ramach EU Film Days.

Japońska widownia będzie mogła obejrzeć również film "Cudze listy" tego samego reżysera, który specjalnie na ten pokaz upscalowaliśmy bardzo wyrafinowanymi metodami do HD.

Współpracując z wybitnym tłumaczem na język japoński, profesorem Koichi Kuyama (autorem m.in. przekładu "Pana Tadeusza") przygotowaliśmy japońskie wersje obydwu filmów.

Oficjalna strona festiwalu: http://www.eufilmdays.jp/en/film/cudze-listy

 
 

FIAF 2013

2013/04/26

 Przedstawiciele Fixafilm odwiedzili 69-ty kongres FIAF (Międzynarodowa Federacja Archiwów Filmowych), który w tym roku odbył się w Barcelonie. Temat przewodni tegorocznego kongresu to „Multiversions” czyli zjawisko funkcjonowania różnych wersji filmów pozostających w zbiorach filmotek z całego świata. Uczestniczyliśmy w interesujących sympozjach, pokazach oraz wystawach, zawieraliśmy nowe znajomości oraz promowaliśmy rodzimą rekonstrukcję cyfrową.  

 
 

"Jutro premiera" już po rekonstrukcji

2013/02/11

Ta wspaniała polska komedia miała swoją prepremierę jedenastego lutego w kinie "Kultura". Na specjalnej projekcji zaprezentowana została wersja po cyfrowej rekonstrukcji, za która byliśmy w pełni odpowiedzialni. 

 
 

Cykl remasterów dla WFO

2013/01/29

Po kilku miesiącach wytężonej pracy prezentujemy cykl remasterów wykonany dla WFO. Cyfrowej rewitalizacji obrazu oraz dźwięku doczekało się wiele doskonałych filmów dokumentalnych z lat 1950-1980, takich jak "Fan", "Hamadria", "Europa II", "Kostka cukru", "Sztygar na zagrodzie" i wiele innych.

Łącznie wykonaliśmy remastering 27 tytułów, o sumarycznej długości przekraczającej 500 minut. Nadzór artystyczny sprawowało wielu znakomitych twórców, takich jak Andrzej Papuziński, Stanisław Śliskowski, Bogdan Dziworski, Jacek Bławut czy Jerzy Zieliński.

Filmy w nowej, cyfrowej jakości będzie można juz niebawem obejrzeć za pośrednictwem platform internetowych oraz w telewizji. 

 
 

"Ewa chce spać" cyfrowo zrekonstruowana

2012/12/12

Po ponad pięćdziesięciu latach od oryginalnej premiery film w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego może znów cieszyć oko widza. Po kilku tygodniach wytężonej pracy naszego zespołu zakończony został proces cyfrowej rekonstrukcji tej wspaniałej polskiej komedii. 

 
 

"Iluminacja" zrekonstruowana

2012/11/04

Zakończylismy proces rekonstrukcji filmu "Iluminacja" z 1972 roku, w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Jestesmy niezwykle zadowoleni z doskonałej jakości końcowej materiału, zwłaszcza iż film składał się w dużej częsci z 16mm oraz wielu dupnegatywów.