language

„Kto napisze naszą historię”, czyli wyzwanie korekcyjne dla Fixafilm

2018/09/09

 Zbyt skomplikowane? Niemożliwe do wykonania? Nie dla ekspertów z Fixafilm! Mieliśmy zaszczyt wzięcia udziału w powstaniu fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman. Producentem wykonawczym całego przedsięwzięcia była Nancy Spielberg, film to polsko-amerykańska koprodukcja, przy której współpracowało amerykańskie Kathadin Production oraz polski Match&Spark.

W tej produkcji podjęliśmy się wykonania nietypowej i bardzo skomplikowanej korekcji barwnej. Nasza doświadczona kolorystka, Gosia Grzyb, nie tylko dostosowała materiał filmowy tak, aby imitował oryginalne kolorowe źródła z okresu wojennego, ale również postarzyła cyfrowo współczesne materiały filmowe. Ponadto nasz zespół wykonał rekonstrukcję archiwalnych ujęć oraz opracował wywiady realizowane na greescreenach.

Film Grossman powstał w oparciu o książkę o tym samym tytule, autorstwa Samuela Kassowa. Opisał on w niej konspiracyjną działalność organizacji Oneg Szabat, która dokumentowała życie społeczności żydowskiej w warszawskim gettcie i - ostatecznie - jej eksterminację. Setki tysięcy listów, zdjęć, relacji i wspomnień zakopanych głęboko pod ziemią w metalowych puszkach - to spuścizna jaką po sobie zostawili, nie chcąć aby świat zapomniał o nich i o dokonanej zbrodni. Stworzone przez Oneg Szabat archiwum stało się jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o losie mieszkanców getta. Do dziś odnaleziono zaledwie dwie trzecie ukrytych dokumentów.

Dzięki filmowi Grossman możemy wrócić do tamtych wydarzeń. Film składa się z części fabularnej, która jest ekranizacją książki, wywiadów z historykami oraz z archiwalnych ujęć filmowych poddanych rekonstrukcji przez Fixafilm.

 
 

Boża Podszewka – filmowa saga rodzinna już po rekonstrukcji!

2018/08/20

 Boża Podszewka w reż. Izabelli Cywińskiej to serialowa opowieść o losie polskiej rodziny na Wileńszczyźnie w początkach XX wieku. Na tle sagi rodziny Jurewiczów mamy możliwość poznania realiów tamtych czasów. Boża Podszewka przenosi nas w świat zubożałych szlachciców, podupadłych dworków, filozofów i znachorów oraz ówczesnych mieszczańskich realiów. Przez 15 odcinków serialu śledzimy losy głównej bohaterki – Maryśki, która nieustannie mierzy się z brakiem akceptacji i odrzuceniem ze strony bliskich i otoczenia.

Co ciekawe, serial powstał na podstawie powieści Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz o tym samym tytule. Jest to fabularyzowany zapis wspomnień pisarki o własnej matce.

W ramach współpracy z Telewizją Polską Fixafilm miała przyjemność zrekonstruować 15 odcinków Bożej Podszewki. Nas zespół ekspertów wykonał rekonstrukcję cyfrową obrazu, korekcję barwną oraz mastering.