language

„Usłyszycie mój krzyk” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie

2019/01/30

Podczas tegorocznego IFFR, który odbywa się w dniach 23 stycznia - 3 lutego, zaplanowano dwa pokazy filmu dokumentalnego Macieja Drygasa pt. „Usłyszycie mój krzyk” (1991). Fixafilm miała przyjemność wykonać jego remastering, korekcję barwną oraz mastery.

Film opowiada o wydarzeniach z 8 września 1968, kiedy to Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie X-lecia w Warszawie. Był to protest przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki. Niestety polskie i światowe media długo milczały na temat zajścia, a polskie władze komunistyczne robiły wszystko by zatuszować całą sprawę.

Dopiero po wielu latach udało się nagłośnić to wydarzenie i przesłanie, które pozostawił po sobie Siwiec: „Ludzie, w których może jeszcze tkwi iskierka ludzkości, uczuć ludzkich, opamiętajcie się! Usłyszcie mój krzyk, krzyk szarego, zwyczajnego człowieka, syna narodu, który własną i cudzą wolność ukochał ponad wszystko, ponad własne życie, opamiętajcie się! Jeszcze nie jest za późno!”.

W 1991 roku reżyser Maciej Drygas zdecydował się przywrócić historię Ryszarda Siwca światu, tworząc dokument pt. „Usłyszycie mój krzyk”. Wykorzystał w nim siedmiosekundowe nagranie płonącego Siwca, które zachowało się w Polskiej Kronice Filmowej.

Należy nadmienić, że pośmiertnie Ryszard Siwiec został uhonorowany jednymi z najwyższych polskich, czeskich i słowackich odznaczeń, a ulice Warszawy i czeskiej Pragi nazwano jego imieniem. 

 
 

„Kto napisze naszą historię” na ekranach kin całego świata!

2019/01/25

 Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada w najbliższą niedzielę - 27 stycznia, zostanie uczczony światową projekcją fabularyzowanego dokumentu pt. „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman. Film zostanie pokazany w 44 krajach i w 8 językach. Widzowie z Polski także będą mieli możliwość wybrania się na pokaz. Pełna list kin i seansów dostępna jest tutaj: http://whowillwriteourhistory.com/1-27-event-screenings/


„Kto napisze nasza historię” to wyjątkowy film o konspiracyjnej działalności organizacji Oneg Szabat, która dokumentowała życie społeczności żydowskiej w warszawskim gettcie i późniejszą jej zagładę. Setki tysięcy listów, zdjęć, relacji i wspomnień zakopanych głęboko pod ziemią w metalowych puszkach - to spuścizna jaką po sobie zostawili, nie chcąc aby świat zapomniał o nich i o dokonanej zbrodni. Stworzone przez Oneg Szabat archiwum stało się jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o losie mieszkańców getta. Do dziś odnaleziono zaledwie dwie trzecie ukrytych dokumentów.

„Kto napisze naszą historię” składa się z części fabularnej, która jest ekranizacją książki o tym samym tytule, wywiadów z historykami oraz z archiwalnych ujęć filmowych poddanych rekonstrukcji przez Fixafilm. Fixafilm podjęła się również wykonania przy tym projekcie bardzo skomplikowanej korekcji barwnej oraz compositingu kilkudziesięciu ujęć greenscreenowych.

Producentem wykonawczym całego przedsięwzięcia jest Nancy Spielberg. Swojego głosu na potrzeby filmu użyczyła trzykrotnie nominowana do Oscara Joan Allen i zdobywca Oscara Adrien Brody.

„Kto usłyszy nasza historię” to polsko-amerykańska koprodukcja, przy której współpracowało amerykańskie Kathadin Production oraz polski Match&Spark.

Więcej o filmie przeczytasz tutaj: http://whowillwriteourhistory.com